"meeli" meaning in All languages combined

See meeli on Wiktionary

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|noun form}} meeli
  1. partitive plural of meel Tags: form-of, partitive, plural Form of: meel
    Sense id: en-meeli-et-noun-psAvrjSC Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Pages with 3 entries, Pages with entries, Pages with 3 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 3 entries: 73 3 2 2 7 2 6 2 2 Disambiguation of Pages with entries: 77 2 2 2 6 2 5 2 2

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈmeːli/ [Ala-Laukaa], [ˈmeːlʲ] [Ala-Laukaa], /ˈmeːlʲi/ [Soikkola], [ˈme̝ːlʲi] [Soikkola]
Rhymes: -eːlʲ, -eːlʲi Etymology: From Proto-Finnic *meeli. Cognates include Finnish mieli and Estonian meel. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*meeli}} Proto-Finnic *meeli, {{cog|fi|mieli}} Finnish mieli, {{cog|et|meel}} Estonian meel Head templates: {{head|izh|noun}} meeli Forms: no-table-tags [table-tags], meeli [nominative, singular], meelet [nominative, plural], meelen [genitive, singular], meeliin [genitive, plural], meelilöin [genitive, plural], meeltä [partitive, singular], meelt [partitive, singular], meeliä [partitive, plural], meelilöjä [partitive, plural], meelee [illative, singular], meelii [illative, plural], meelilöihe [illative, plural], meelees [inessive, plural], meeliis [inessive], meelilöis [inessive], meelest [elative, plural], meelist [elative], meelilöist [elative], meelelle [allative, plural], meelille [allative], meelilöille [allative], meeleel [adessive, plural], meeliil [adessive], meelilöil [adessive], meelelt [ablative, plural], meelilt [ablative], meelilöilt [ablative], meeleks [plural, translative], meeliks [translative], meelilöiks [translative], meelennä [essive, plural], meeleen [essive, plural], meelinnä [essive], meelilöinnä [essive], meeliin [essive], meelilöin [essive], meelent [exessive, plural], meelint [exessive], meelilöint [exessive], meel [alternative]
  1. mood
    Sense id: en-meeli-izh-noun-7g5PMJya
  2. mind
    Sense id: en-meeli-izh-noun-HEj2MQ8c
  3. thought
    Sense id: en-meeli-izh-noun-uBkjU6OY
  4. reason, sense
    Sense id: en-meeli-izh-noun-YTSgBZMU Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 23 10 10 57
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: hyvämeeliin, meelenlaaja, meeletöin, pahameeliin, painaa meelee, pittää meelees, vanhameeliin, vähämeeliin

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: From Proto-Finno-Permic *mäle. Etymology templates: {{inh|urj-fin-pro|urj-fpr-pro|*mäle}} Proto-Finno-Permic *mäle Inflection templates: {{urj-fin-decl|meele}} Forms: no-table-tags [table-tags], meeli [nominative, singular], meelet [nominative, plural], meelen [accusative, singular], meelet [accusative, plural], meelen [genitive, singular], meelden [genitive, plural], meeliden [genitive, plural], meeltä [partitive, singular], meelidä [partitive, plural], meelessä [inessive, singular], meelehnä [inessive, singular], meelissä [inessive, plural], meelihnä [inessive, plural], meelestä [elative, singular], meelistä [elative, plural], meelehen [illative, singular], meelihen [illative, plural], meelellä [adessive, singular], meelillä [adessive, plural], meeleltä [ablative, singular], meeliltä [ablative, plural], meelelen [allative, singular], meelelek [allative, singular], meelilen [allative, plural], meelilek [allative, plural], meellä [essive, singular], meelinä [essive, plural], meeleksi [singular, translative], meeliksi [plural, translative], meelen [instructive, singular], meelin [instructive, plural], meellek [comitative, singular], meelinek [comitative, plural], meelettä [abessive, singular], meelittä [abessive, plural]
  1. one's senses, mind Tags: reconstruction Derived forms: meelebä, meelehinen, meelet'oin, mäle-

Noun [Votic]

IPA: /ˈmeːli/ (note: Luutsa, Liivčülä), [ˈmʲeːli] (note: Luutsa, Liivčülä), /ˈmeːli/ (note: Jõgõperä), [ˈmeːli] (note: Jõgõperä), /ˈmeːli/ (note: Central Votic), [ˈmeːli] (note: Central Votic), [ˈmi̯eli] (note: Central Votic), /ˈmeːli/ (note: Eastern Votic), [ˈmeːli] (note: Eastern Votic)
Rhymes: -eːli Etymology: From Proto-Finnic *meeli. Etymology templates: {{inh|vot|urj-fin-pro|*meeli}} Proto-Finnic *meeli Head templates: {{head|vot|nouns|cat2=|g=|head=|var=}} meeli, {{vot-noun}} meeli Forms: no-table-tags [table-tags], meeli [nominative, singular], meeled [nominative, plural], meele [genitive, singular], meelije [genitive, plural], meelte [partitive, singular], meeliit [partitive, plural], meele [illative, singular], meelese [illative, singular], meeliise [illative, plural], meelez [inessive, plural], meeliiz [inessive], meeless [elative, plural], meeliiss [elative], meelelle [allative, plural], meeliille [allative], meelell [adessive, plural], meeliill [adessive], meelelt [ablative, plural], meeliilt [ablative], meelessi [plural, translative], meeliissi [translative], 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects, For dialectal differences between case endings, ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. mind
    Sense id: en-meeli-vot-noun-HEj2MQ8c Categories (other): Votic tuli-type nominals Disambiguation of Votic tuli-type nominals: 25 25 25 25
  2. mood, feeling, atmosphere
    Sense id: en-meeli-vot-noun-cpj8CtKH Categories (other): Votic entries with incorrect language header, Votic tuli-type nominals Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 10 51 10 28 Disambiguation of Votic tuli-type nominals: 25 25 25 25
  3. character (of someone)
    Sense id: en-meeli-vot-noun-jsAnjJZa Categories (other): Votic tuli-type nominals Disambiguation of Votic tuli-type nominals: 25 25 25 25
  4. thought, idea
    Sense id: en-meeli-vot-noun-JhZn~C8J Categories (other): Votic tuli-type nominals Disambiguation of Votic tuli-type nominals: 25 25 25 25

Alternative forms

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "meel"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "mieli"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "meeli"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "meel"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "mieli"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "mieli"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "mēļ"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "tags": [
        "Salaca"
      ],
      "word": "miel"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "mieli"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "mielʹ"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "melʹ"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "mi̬i̬l'"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "meeli"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*mäle",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/mäle"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*mäle"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *mäle",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Permic *mäle.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "meeli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelessä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelehnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelestä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelehen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meellek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelettä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "meele"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/meeli",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "meelebä"
        },
        {
          "word": "meelehinen"
        },
        {
          "word": "meelet'oin"
        },
        {
          "word": "mäle-"
        }
      ],
      "glosses": [
        "one's senses, mind"
      ],
      "id": "en-meeli-urj-fin-pro-noun-QILQglTj",
      "links": [
        [
          "senses",
          "senses"
        ],
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "meeli",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 3 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "73 3 2 2 7 2 6 2 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 3 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "77 2 2 2 6 2 5 2 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "meel"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive plural of meel"
      ],
      "id": "en-meeli-et-noun-psAvrjSC",
      "links": [
        [
          "meel",
          "meel#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hyvämeeliin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "meelenlaaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "meeletöin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pahameeliin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "painaa meelee"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pittää meelees"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vanhameeliin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vähämeeliin"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*meeli",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/meeli"
    ],
    [
      "mieli",
      "mieli#Finnish"
    ],
    [
      "meel",
      "meel#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*meeli"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *meeli",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "mieli"
      },
      "expansion": "Finnish mieli",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "meel"
      },
      "expansion": "Estonian meel",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *meeli. Cognates include Finnish mieli and Estonian meel.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/keeli",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/keeli",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "meeli",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meel",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "meeli",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mee‧li"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mee‧li"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              14,
              19
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              19,
              23
            ]
          ],
          "english": "They are in a good mood.",
          "ref": "1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 38:",
          "text": "Heil ono hyvä meeli.",
          "translation": "They are in a good mood.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mood"
      ],
      "id": "en-meeli-izh-noun-7g5PMJya",
      "links": [
        [
          "mood",
          "mood"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mind"
      ],
      "id": "en-meeli-izh-noun-HEj2MQ8c",
      "links": [
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              27,
              32
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              21,
              28
            ]
          ],
          "english": "Also say any kind of thought about a squirrel.",
          "ref": "1936, V. I. Junus, P. L. Maksimov, Inkeroisin keelen oppikirja alkuşkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 4:",
          "text": "Sanokaa veel milläin ikkee meeli oravast.",
          "translation": "Also say any kind of thought about a squirrel.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thought"
      ],
      "id": "en-meeli-izh-noun-uBkjU6OY",
      "links": [
        [
          "thought",
          "thought"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "23 10 10 57",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "reason, sense"
      ],
      "id": "en-meeli-izh-noun-YTSgBZMU",
      "links": [
        [
          "reason",
          "reason"
        ],
        [
          "sense",
          "sense"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːlʲ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːlʲi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈme̝ːlʲi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-eːlʲ"
    },
    {
      "rhymes": "-eːlʲi"
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "*meeli",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/meeli"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*meeli"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *meeli",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *meeli.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/tuli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "X/tuli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "meeli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeled",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelije",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelese",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelez",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meeless",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliiss",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelell",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelessi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "For dialectal differences between case endings",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "meeli",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "meeli",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mee‧li"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mee‧li"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Votic tuli-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mind"
      ],
      "id": "en-meeli-vot-noun-HEj2MQ8c",
      "links": [
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 51 10 28",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Votic tuli-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mood, feeling, atmosphere"
      ],
      "id": "en-meeli-vot-noun-cpj8CtKH",
      "links": [
        [
          "mood",
          "mood"
        ],
        [
          "feeling",
          "feeling"
        ],
        [
          "atmosphere",
          "atmosphere"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Votic tuli-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "character (of someone)"
      ],
      "id": "en-meeli-vot-noun-jsAnjJZa",
      "links": [
        [
          "character",
          "character"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Votic tuli-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thought, idea"
      ],
      "id": "en-meeli-vot-noun-JhZn~C8J",
      "links": [
        [
          "thought",
          "thought"
        ],
        [
          "idea",
          "idea"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmʲeːli]",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːli]",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːli]",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmi̯eli]",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːli]",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "rhymes": "-eːli"
    }
  ],
  "word": "meeli"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "meeli",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian non-lemma forms",
        "Estonian noun forms",
        "Pages with 3 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "meel"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive plural of meel"
      ],
      "links": [
        [
          "meel",
          "meel#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian nouns",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Ingrian/eːlʲ",
    "Rhymes:Ingrian/eːlʲ/2 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/eːlʲi",
    "Rhymes:Ingrian/eːlʲi/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "hyvämeeliin"
    },
    {
      "word": "meelenlaaja"
    },
    {
      "word": "meeletöin"
    },
    {
      "word": "pahameeliin"
    },
    {
      "word": "painaa meelee"
    },
    {
      "word": "pittää meelees"
    },
    {
      "word": "vanhameeliin"
    },
    {
      "word": "vähämeeliin"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*meeli",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/meeli"
    ],
    [
      "mieli",
      "mieli#Finnish"
    ],
    [
      "meel",
      "meel#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*meeli"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *meeli",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "mieli"
      },
      "expansion": "Finnish mieli",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "meel"
      },
      "expansion": "Estonian meel",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *meeli. Cognates include Finnish mieli and Estonian meel.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/keeli",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/keeli",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "meeli",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meel",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "meeli",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mee‧li"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mee‧li"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              14,
              19
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              19,
              23
            ]
          ],
          "english": "They are in a good mood.",
          "ref": "1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 38:",
          "text": "Heil ono hyvä meeli.",
          "translation": "They are in a good mood.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mood"
      ],
      "links": [
        [
          "mood",
          "mood"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mind"
      ],
      "links": [
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ingrian terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              27,
              32
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              21,
              28
            ]
          ],
          "english": "Also say any kind of thought about a squirrel.",
          "ref": "1936, V. I. Junus, P. L. Maksimov, Inkeroisin keelen oppikirja alkuşkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 4:",
          "text": "Sanokaa veel milläin ikkee meeli oravast.",
          "translation": "Also say any kind of thought about a squirrel.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thought"
      ],
      "links": [
        [
          "thought",
          "thought"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "reason, sense"
      ],
      "links": [
        [
          "reason",
          "reason"
        ],
        [
          "sense",
          "sense"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːlʲ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːlʲi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈme̝ːlʲi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-eːlʲ"
    },
    {
      "rhymes": "-eːlʲi"
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "meelebä"
    },
    {
      "word": "meelehinen"
    },
    {
      "word": "meelet'oin"
    },
    {
      "word": "mäle-"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "meel"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "mieli"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "meeli"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "meel"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "mieli"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "mieli"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "mēļ"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "tags": [
        "Salaca"
      ],
      "word": "miel"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "mieli"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "mielʹ"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "melʹ"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "mi̬i̬l'"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "meeli"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*mäle",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/mäle"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*mäle"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *mäle",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Permic *mäle.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "meeli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelessä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelehnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelestä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelehen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeleksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meellek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelettä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "meele"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/meeli",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Permic",
        "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Permic"
      ],
      "glosses": [
        "one's senses, mind"
      ],
      "links": [
        [
          "senses",
          "senses"
        ],
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Votic/eːli",
    "Rhymes:Votic/eːli/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic lemmas",
    "Votic nouns",
    "Votic terms derived from Proto-Finnic",
    "Votic terms inherited from Proto-Finnic",
    "Votic terms with IPA pronunciation",
    "Votic tuli-type nominals"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*meeli",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/meeli"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*meeli"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *meeli",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *meeli.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/tuli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "X/tuli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "meeli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeled",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelije",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meelese",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meelez",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meeless",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliiss",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelell",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "meelelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "meelessi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "meeliissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "For dialectal differences between case endings",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "meeli",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "meeli",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mee‧li"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mee‧li"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "mind"
      ],
      "links": [
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mood, feeling, atmosphere"
      ],
      "links": [
        [
          "mood",
          "mood"
        ],
        [
          "feeling",
          "feeling"
        ],
        [
          "atmosphere",
          "atmosphere"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "character (of someone)"
      ],
      "links": [
        [
          "character",
          "character"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thought, idea"
      ],
      "links": [
        [
          "thought",
          "thought"
        ],
        [
          "idea",
          "idea"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmʲeːli]",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːli]",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːli]",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmi̯eli]",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmeːli/",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmeːli]",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "rhymes": "-eːli"
    }
  ],
  "word": "meeli"
}

Download raw JSONL data for meeli meaning in All languages combined (15.4kB)

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
  "path": [
    "meeli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "meeli",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for dummy-ignored-text-cell",
  "path": [
    "meeli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "meeli",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for For dialectal differences between case endings",
  "path": [
    "meeli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "meeli",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for dummy-ignored-text-cell",
  "path": [
    "meeli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "meeli",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "meeli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "meeli",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "meeli"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "meeli",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.